مهندسی عمران

 

مهندسی عمران

1 . تعریف و هدف

مجموعه مهندسی عمران یا رشته عمران یكی از رشته­های پر اهمیت و جذاب در مجموعه رشته­های آزمون سراسری است كه داوطلب در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی می­تواند آن را انتخاب كند. پیشرفت سریع جوامع ونیازهای روز افزون آنها به انجام طرحهای مختلف عمرانی از یك طرف و رشد و توسعه علوم مختلف از طرف دیگر، ایجاب می­نماید تا با یك برنامه ریزی صحیح و همه جانبه و پرورش استعدادهای جوان و نیز استفاده بهینه از ابزار و امكانات موجود در جامعه ، گامی بلند درجهتترقی و تعالی جامعه برداشته شود.با بررسی وضعیت نیروی انسانی صنایع کشور،خلاء کاردان که بتوانند مشکلات اجرائی را در زمینه های مختلف ساختمانی برآورد سازند کاملا احساس می گردد .برای رفع این کمبود ایجاد دوره های کاردانی پیوسته ضروری به نظر می آید.هدف این برنامه، تربیت کاردان کارهای عمومی ساختمان با جهت گیری فنی است و لذا در طراحی برنامه علاوه بر مهارتهای فنی،تفکر طراحی نیز مورد توجه بوده است و برنامه در قالب کاردان و با لحاظ کردن سهم دروس در نظر گرفته شده در آموزشهای وزارت علوم تهیه شده است.

 

2. اهمیت وضرورت

در زبان انگلیسی به مهندسی عمران Civil Engineering اطلاق میشود که Civil به معنی تمدن و از همان ریشه کلمه Civilization است. پس میتوان نتیجه گرفت همانطور که از اسم این رشته پیداست، مهندسی عمران یعنی مهندسی تمدن! و تقریبا بیش از سایر رشته­های مهندسی به جامعه نزدیکتر است. پیشرفتهای بزرگی که امروزه شاهد آن هستیم در سایه آرامش و ایمنی ایجاد شده توسط مهندسی عمران حاصل گردیده­است. مهار قهر طبیعت همانند سیل و زلزله و طوفانهای وحشتناک، هدیه­هایی هستند که مهندسی عمران به جامعه امروزی عطا کرده است. از طرف دیگر راههای ارتباطی که همچون شریانهای حیاتی جامعه هستند، سدهای عظیمی که برق را به ارمغان می­آورند، تونلهایی که دل کوهها را می­شکافند و ... همگی شواهدی بر اهمیت این رشته مهندسی دارند

با توجه به فعالیتهای عمرانی و ساختمانی در کشور نیاز مبرم به صنعت ساخت و ساز ساختمان بزرگ راهها،راه آهن،راههای اصلی و فرعی ،شبکه های آبرسانی و تربیت نیروی انسانی کارآمد در این تخصص احساس می شود.

3. مشاغل قابل احراز :

-      سرپرست پروژه ساختمانی

-      نقشه کشی پروژه های کوچک و بزرگ و ساختمان

-      کنترل کننده و بیان کننده نقشه در محل احداث پروژه ها

-      به عنوان مترور در مهندسین مشاور با شرکتهای ساختمانی متره و برآورد کند.

4. نقش وتوانائی فارغ التحصیلان

-       مهندس کارگاه به منظور پیاده کردن و اجرای طرح های ساختمانی و راهسازی و تاسیسات آبی در کلبه کارگاههای ساختمانی و راهسازی به عنوان همکار در شرکت های پیمانکاری.

-       مهندس ناظر کارگاه به منظور نظارت بر حسن اجرای طرح های عمرانی در زمینه های فوق

-       برنامه ریزی مراحل کار و سازماندهی و کنترل پروژه ساختمانی یا مقطعی از پروژه بزرگ در کارگاه ساختمان

-       انتقالاطلاعات فنی مورد نیاز کارگاههای ساختمانی به کارگران

-       نظارت بر پروژه های کوچک ساختمانی

-       تهیه نقشه های محاسباتی در دفاتر مهندسین یا سازمانهای مرتبط

-       سرپرستی کارگاه کوچک ساختمانی و یا مقطعی از یک پروژه

-       کار به عنوان دستیار دروس عملی در کنار مدرس

-       متره و برآورد پروژه ها

 

رشته ساختمان کارهای عمومی ساختمان در موسسه آموزش عالی غیر دولتی غیر انتفاعی شهریار آستارا از سال 1389 در دوره کاردانی پیوسته شروع به جذب دانشجو کرد و در حال حاضر این رشته در 2 مقطع کاردانی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته(مهندسی اجرایی عمران- عمران )دانشجو می پذیرید.

 

جمعیت دانشجویی رشته مهندسی اجرایی عمران عمران :

مقطع

آمار دانشجویی

کارداني پیوسته(ساختمان کارهای عمومی ساختمان)

45

کارشناسي ناپيوسته(مهندسی تکنولوژی عمران عمران)

30

کارشناسي ناپيوسته(مهندسی اجرایی عمران)

25

 

سرفصل رشته ها:

 

اعتبار مدارک

madrak

تاریخ امروز

.
پنجشنبه 28 شهريور 1398.
تاریخ شمسی :
الخميس 20 محرم 1441.
تاریخ قمری :
Sep 19 2019.
تاریخ میلادی :

تعداد بازدید کنندگان سایت

ما 196 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم